Adoptieproject: Jong adopteert Oud
8 dec 2022Het Adoptieproject is een unieke manier om mensen met dementie en kinderen samen te brengen. De kinderen leren de wereld van mensen met dementie kennen en begrijpen. De ouderen worden gestimuleerd tot gesprekken en het ondernemen van activiteiten. Voor een ouder of grootouder kan het moeilijk zijn om de ziekte uit te leggen aan zijn of haar (klein)kinderen. Daarom wordt in Duiven in samenwerking met Alzheimer Nederland het ‘Adoptieproject: Jong adopteert Oud’ ontwikkeld
Hoe werkt het?
Een vrijwilliger van Alzheimer Nederland legt het contact tussen de basisschool en een (nabijgelegen) zorginstelling. Om de kinderen voor te bereiden op het bezoek geeft de vrijwilliger eerst een voorlichting over dementie op school. Daarna gaan de kinderen in kleine groepjes op bezoek bij de mensen met dementie. In overleg tussen de basisschool en de zorginstelling wordt afgestemd hoe vaak een bezoek plaatsvindt, welke activiteiten er gedaan worden en hoe de begeleiding geregeld is. Activiteiten worden zoveel mogelijk aangepast aan ieders wensen. Zo kunnen leerlingen ook naar een dagbestedingslocatie komen, of kunnen er enkele grotere bezoeken met de gehele klas gepland worden. De tijdsinspanning verschilt van een eenmalige middag tot wekelijks een paar uurtjes onder lestijd, afhankelijk van de wensen van de school en de zorginstelling. Er is veel mogelijk waarbij het uitgangspunt is om het Adoptieproject jaarlijks samen voort te zetten.
Gastlessen in Duiven
Willeke van Aken is bestuurslid van Alzheimer Nederland en zij is al enige tijd in gesprek over dit project. Ze heeft contact opgenomen met de Montesori School en met zorgorganisatie Thuvine (onderdeel van Pleyade) beide in Duiven. Voor Alzheimer Nederland mag zij vanuit haar bestuursfunctie voorlichting & training geven.
Op 20 januari gaat dit project in de regio Duiven van start. Willeke gaat dan gastlessen geven aan groep 7 en 8; zodat zij goed voorbereid zijn als zij op stap gaan naar Thuvine. De leerlingen gaan dan in kleine groepjes op bezoek bij mensen met dementie. Daar maken ze een praatje, spelen ze spelletjes met de bewoners, lezen ze de krant voor of gaan ze samen eten. Mensen met dementie weten vaak niet meer wat ze gisteren gedaan hebben, maar ze weten wel veel over vroeger. Je moet dingen vaker herhalen, beter luisteren en zacht praten. Dit zijn enkele van de tips die Willeke aan de kinderen meegeeft.
Kinderen maken op een laagdrempelige manier kennis met dementie en leren over de ziekte. Voor mensen met dementie is het een manier om in contact te blijven met de maatschappij en helpt het tegen eenzaamheid. Door de gastlessen begrijpen zij beter dat het soms niet helemaal gaat zoals zij bedacht hadden. En zij leren hoe zij daar het beste mee om kunnen gaan. Een dementievriendelijke samenleving kan vanuit de kinderen een hele mooie start krijgen.
Positieve ervaring
Het is gebleken dat het contact met de kinderen een positieve invloed heeft op het welzijn van de mensen met dementie. Zij reageren over het algemeen ontspannen op de spontane reacties van de kinderen en genieten van de aandacht. De kinderen leren zo de wereld van de mensen met dementie beter kennen, begrijpen en respecteren.
Met het Adoptieproject:
- Doorbreken we het taboe rondom dementie
- Leren we kinderen de wereld van mensen met dementie te begrijpen
- Verbeteren we het welzijn van mensen met dementie